Jak się należy zachować wobec pytań STOP NOP? Prawa i obowiązki lekarza dot. procedury szczepień obowiązkowych

9 października 2019 0

W dobie powszechnego dostępu do informacji, niekoniecznie rzetelnych i potwierdzonych dowodami naukowymi, w siłę rośnie ruch przeciwników szczepień obowiązkowych. Na pierwszej linii sporu w sprawie szczepień znajduje się lekarz kwalifikujący do przeprowadzenia obowiązkowej wakcynacji. Przedstawiciele ustawowi małoletnich prezentują lekarzom listę pytań zawierających bardzo szczegółowe zagadnienia, od składu szczepionki począwszy, poprzez metody działania preparatu, statystyki odczynów poszczepiennych, na warunkach przechowywania ampułek skończywszy. 

W niniejszym opracowaniu prawnicy z ponad 10-cioletnim doświadczeniem: r.pr. Aleksandra Kosiorek, adw. Karol Kolankiewicz oraz adw. Krzysztof Izdebski w sposób szczegółowy analizują obowiązki należące do lekarzy, zwłaszcza kwalifikujących do szczepień. Omówione zostały zagadnienia dotyczące wyrażenia (lub odmowy wyrażenia) zgody na badanie lub szczepienie, obowiązku odpowiedzi na pytania dotyczące np. składu szczepionek czy sposobu ich przechowywania, prawidłowości przekazywania danych o osobach niezaszczepionych do sanepidu, i inne kwestie.

W przygotowaniu znajduje się również opracowanie dotyczące możliwości odstąpienia od leczenia dziecka, którego rodzice odmawiają szczepień, oraz odpowiedzialności majątkowej personelu medycznego za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne.

Opracowanie do pobrania

ISPOZ 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.